Lahden Frisbee Club järjestää vuoden 2015 frisbeegolfin SM-kisat Lahdessa!

Lahden Frisbee Club ry järjestää yhteistyössä Suomen frisbeegolfliiton kanssa vuoden 2015 frisbeegolfin SM-kilpailut Mukkula Disc Golf Parkissa, Lahdessa. Kilpailu tulee keräämään yli 150 Suomen parasta frisbeegolfpelaajaa taistelemaan Suomen parhaan tittelistä omissa sarjoissaan. Kilpailut tulevat olemaan vähintään nelipäiväiset ja alustavasti ne ajoittuvat elokuulle 2015.

Frisbeegolfin SM-kisojen järjestäjästä päättää Suomen frisbeegolfliitto hakuprosessin jälkeen. Tänä vuonna Lahden Frisbee Club ry oli esimerkillisellä toiminnallaan vakuuttanut päättäjät valitsemaan heidät. Lisäksi Mukkula Disc Golf Park on yksi Suomen vaativimmista radoista ja se sopii täydellisesti tämän tason kilpailuihin. Pitkät ja kapeat väylät vaativat tarkkuutta, hermojen hallintaa ja oikeassa paikassa riskien ottoa. Tänä vuonna frisbeegolfin SM-kisat pelataan 4.-7.9. Meri-Toppila DiscGolfParkissa Oulussa.

Mukkula Disc Golf Parkkia tullaan laajentamaan SM-kisoja varten, mutta tarkemmista suunnitelmista tiedotetaan myöhemmin. Kuten myös muihin kilpailuun liittyvistä asioista tiedotetaan myöhemmin. Tapahtuman suunnittelu aloitetaan syyskuussa.

Iso kiitos seuran hallitukselle, jäsenistölle, Lahden kaupungille, yhteistyökumppaneille ja Suomen frisbeegolfliitolle kilpailujen mahdollistamisesta! Ensi vuoden kilpailuista tulee iso juttu!

Lisätietoja: http://frisbeegolfliitto.fi/2014/08/01/frisbeegolfin-sm-kisat-2015-lahdessa/