Joukkuegolfin avoimesta SM-kultaa Lahden Frisbee Clubille

Joukkuegolfin SM-kisat pelattiin 12.-13.9.2015 Peurungan frisbeegolf-radalla Laukaalla. Kilpailussa Lahden Frisbee Clubilta oli mukana kolme joukkuetta, joista yksi pelasi avoimessa luokassa ja kaksi sekajoukkueiden sarjassa. Avoimessa joukkueen pelaajien valinta oli vapaa, mutta sekajoukkueissa tuli olla ainakin yksi naispelaaja ja yksi ikäluokkapelaaja (joko juniorit-19 tai alle, tai seniorit-40 tai yli).

Avoimen luokan joukkueessa seurasta oli edustamassa: Joonatan Häme, Mikael Häme, Jesse Hurskainen ja Joonas Ahola.

Sekajoukkueissa seuraa edusti:
– Joukkue 1: Kaisa Korhonen, Harri Blankenstein, Markus Leminen ja Tapani Karppinen
– Joukkue 2: Kati Järvisalo, Teemu Pykälä, Timo Meriranta ja Janne Kupiainen

Kilpailussa pelattiin neljä kierrosta, joista jokaisella oli oma pelimuoto: henkilökohtainen tuloskierros, henkilökohtainen reikäpeli, Best Shot -parikierros ja joukkueparigolf Best Shot / Alternative.

Avoimen luokan joukkue pelasi vahvasti koko viikonlopun ja neljän kierroksen jälkeen varmistivat hyvällä erolla seuraavaan Suomen mestaruuden.

Sekajoukkueissa joukkue 1 sijoittui 14/18 sijalle ja joukkue 2 17/18 sijalle.

Onnittelut kaikille hyvästä pelistä ja kiitokset seuran esimerkillisestä edustamisesta!